Przez ruch włosów rozumiemy kierunek, w jakim włosy się układają oraz sposób, w jaki falują i opadają na twarz i ramiona. Mówiąc o włosach naturalnych, wiele zależy od długości i grubości włosów: generalnie im dłuższe i cieńsze włosy, tym więcej ruchu. Jednak tym, co tak naprawdę najbardziej wpływa na ruch włosów, jest stan zdrowia. Włosy porowate wydają się pozbawione życia i matowe, włosy poddane obróbce chemicznej mogą wydawać się suche lub „szkliste”.

Nie trzeba dodawać, że kondycja i zdrowie włosów jest niezwykle ważne w końcowej jakości Kraków peruki.

Peruka z włosów naturalnych z Krakowa jest dobrze wykonana, gdy włosy są w optymalnym stanie i prawidłowo zawiązane w sposób, który tworzy ruch i nadaje włosom naturalny kierunek, tworząc efekt pełnej głowy włosów.

Rodzaj włosów użytych do produkcji peruk jest jednym z najważniejszych czynników odróżniających jakość jednej Kraków peruki od drugiej.

Im więcej cech naturalnych włosów zostanie zachowanych w procesie produkcji peruk, tym bardziej peruka będzie wyglądać jak nasze własne włosy.

Na dzisiejszym rynku dostępny jest szeroki wybór obejmujący Kraków peruki – peruk naturalnych i syntetycznych, ale nawet wśród peruk z włosów naturalnych istnieje rozpiętość jakości.