Jest to test destrukcyjny, ale jeśli zostanie przeprowadzony ostrożnie, nie pozostawi żadnych widocznych śladów. Najpierw znajdź miejsce na okazie, w którym znak będzie jak najbardziej dyskretny (na przykład na dnie, na krawędzi lub w obszarze z istniejącymi rysami). Następnie podgrzej czubek igły, aż zacznie świecić na czerwono. Dotknij wybranego miejsca na tyle, aby uwolnić niewielką woń dymu. Teraz nadchodzi najtrudniejsza część. Poczuj zapach dymu. Jeśli jest prawdziwy, będzie pachniał jak dobre kadzidło i zrobione są z niego kolczyki z bursztynu. Jeśli to plastik, będzie pachnieć chemicznie i obraźliwie. (To kolejny powód, aby przeprowadzić test na jak najmniejszej skali).

Chociaż bursztyn i kopal mają te same RI, SG i większość innych właściwości, kopal będzie fluoryzował bielszy w krótkofalowym świetle ultrafioletowym niż bursztyn. (Dokonanie tej oceny zależy od przetestowania wystarczającej liczby próbek obu materiałów, aby rozpoznać różnicę z czego wykonane są kolczyki z bursztynu).

Jeśli nie jesteś w stanie dokonać rozróżnienia na podstawie fluorescencji, będziesz musiał przejść do testu niszczącego. Na niepozornym miejscu preparatu nanieść kroplę acetonu. Pozostaw na trzy sekundy, a następnie wytrzyj kolczyki z bursztynu. Kopal będzie miał uszkodzoną powierzchnię przez aceton, podczas gdy bursztyn będzie wykazywać niewielkie lub żadne zmiany od krótkiej ekspozycji kolczyków z bursztynu.