Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale trzymanie samochodu pod otwartą wiatą drewnianą czyli carportem może nadal zapobiegać szronowi w mroźny zimowy poranek. Dzieje się tak, ponieważ dach wiaty zatrzymuje część ciepła pochłoniętego w ciągu dnia.

Nawet w najzimniejszym punkcie nocy dach wiaty będzie o kilka stopni cieplejszy niż niebo. To z kolei sprawia, że ​​Twój samochód jest nieco cieplejszy, nieco dłużej niż pod gołym niebem. Gdy ziemia i inne powierzchnie (takie jak szyby samochodowe) schładzają się do temperatur bliskich lub poniżej zera, przyciągają wilgoć z powietrza. Ponieważ powierzchnie te schładzają się szybciej niż samochód, prawie cała wolna wilgoć w powietrzu tworzy tam szron, zanim samochód będzie wystarczająco zimny. Kiedy w końcu wiata drewniana carport osiągnie odpowiednią temperaturę, powietrze jest prawie całkowicie suche. Powiązanym problemem jest deszcz ze śniegiem. Jest to deszcz, który zamarza, gdy pada lub gdy dotyka bardzo zimnej powierzchni. Oczywiście dach jaki ma wiata drewniana carport w ogóle zapobiega uderzeniu deszczu w Twój samochód, oszczędzając Ci kłopotów ze skrobaniem go rano.

Jak działają wiaty słoneczne?
Solarna wiata drewniana carport jest jak każdy inny rodzaj, ponieważ zapewnia zacienione, osłonięte miejsce do przechowywania samochodu, roweru lub motocykla lub dla dzieci do zabawy ze słońca. Mają jednak tę zaletę, że dach pokryty fotowoltaicznymi panelami słonecznymi. Zapewniają one moc, gdy pada na nie światło słoneczne, i mogą być używane do zrównoważenia lub nawet wyeliminowania opłat za energię elektryczną – w dzisiejszych czasach niemała zaleta!