Gdy woda przepłynie przez dach, przepływa wzdłuż poszycia, krokwi dachowych lub górnej części sufitu, aż znajdzie miejsce, w którym może kapać – nieuchronnie na Twój ulubiony mebel. Poszukaj przecieków na dachu w ciągu dnia bo naprawa dachu Puck jest konieczna. Wejdź na strych z jasną latarką; stawaj tylko na bezpiecznych elementach ramy i nigdy na izolacji lub górnej części sufitu poniżej – żadne z nich Cię nie podtrzyma!

Naprawę dachu Puck zacznij od miejsca, w którym pojawiła się kropla i pracuj w sposób szczelny, szukając wilgoci wzdłuż elementów ramy. Jeśli pogoda była sucha przez jakiś czas, poszukaj śladów po wodzie, plam lub przebarwień na drewnie spowodowanych wilgocią. Następnie wyłącz światło i spróbuj znaleźć otwór, przez który wpada światło dzienne przez dach. (W przypadku dachu z gontów drewnianych zobaczysz wiele takich miejsc, ale podczas gdy zachodzące na siebie gonty przepuszczają światło, przelewają wodę.)

Jeśli nadal pada, umieść wiadro pod wyciekiem w miejscu z odpowiednim podparciem. Niech wiadro zbierze krople i naprawi wyciek, gdy pogoda się poprawi, aby naprawa dachu Puck przebiegła sprawnie, musisz mieć dobre dojście do uszkodzonych miejsc. Osoba na strychu bacznie obserwuje, jak ta na dachu zalewa dach wężem, zaczynając od dołu (okapu) i powoli pracując, aż woda z nieszczelności pojawi się na strychu. Po znalezieniu wycieku niech nastąpi naprawa dachu Puck – wepchnij gwóźdź przez otwór, aby zaznaczyć jego lokalizację do naprawy dachu. W razie potrzeby zaznacz powierzchnię dachu kredą.