Kiedy większość ludzi myśli o sushi, myśli o surowej rybie. To nie jest poprawne. W rzeczywistości, jeśli pójdziesz do dowolnego baru sushi i spojrzysz na wszystkie owoce morza, tylko niewielka garść będzie w rzeczywistości surowa. Większość ryb została przygotowana w jakiś sposób. Choć może wydawać się surowy, przeszedł jakiś proces. Marynowane, blanszowane, moczone w sake (wino ryżowe), a następnie mrożone, istnieje wiele rzeczy, które przydarzają się rybom przed zjedzeniem.

Czym więc jest sushi Ochota? Sushi to sztuka. Sushi Ochota to szeroka kategoria, która obejmuje atrakcyjnie podawane krojone ryby. Surowe, gotowane lub marynowane ryby pokrojone na 3-5 kawałków. Zwykle podawany na kilku liściach shiso i startym daikonie z boku wasabi i imbiru.

Sushi Nigiri Nigiri: Kawałki ryby na dwóch kulkach ryżu sushi, czasem nakładany jest kawałek prażonego Nori (wodorostów), aby związać rybę z ryżem i dodać smaku i uroku. Jedno zamówienie to 2 sztuki.

Gunkan Nigiri: Istnieje inna forma Nigiri zwana Gunkan Nigiri. Gunkan oznacza łódkę, a to sushi pochodzi od sposobu, w jaki główny składnik jest utrzymywany na miejscu na ryżu sushi. Ma kształt łodzi. Trzy główne rodzaje sushi podawane jako Gunkan Nigiri to Tobiko, Ikura (na zdjęciu) i Uni. Jedno zamówienie w restauracji na Warszawskiej Ochocie to 2 sztuki.

Sushi HosoMaki MakiHosomaki: Cienkie walcowane sushi z bardzo małą ilością ryżu. Nori (Pieczone wodorosty) jest walcowane na zewnątrz rolki. Jedno zamówienie hosomaki to zwykle 6 sztuk.

Futomaki: grube walcowane sushi z wieloma składnikami w środku, a każdy kawałek jest bardzo duży. Widziano wiele odmian futomaki. Nori może znajdować się na zewnątrz lub wewnątrz, a jedno zamówienie może zawierać od 4 do 10 sztuk.

sushi Ochota o nazwie Uramaki: Czasami nazywany rzutem na lewą stronę. Ten styl sushi stał się bardzo popularny i jest najbardziej widoczny w barach sushi w Ameryce. Niektórzy twierdzą, że jest popularny w Ameryce, ponieważ wodorosty są ukryte wewnątrz bułki, a początkujący sushi są mniej onieśmieleni, aby go zjeść. Jedno zamówienie to zwykle 6 sztuk, ale 8 sztuk jest również powszechne.

Temaki: bułki do rąk, które mają być spożywane z ręki jak rożek do lodów. Jedno zamówienie to 1 stożek wypełniony składnikami.