Istnieją dwa podstawowe rodzaje małych domów, a zasady i przepisy dla nich są bardzo różne. Pierwszym rodzajem schronienia jest malutki domek na kółkach, tak zwany domek holenderski. Ze względu na platformę kołową domki holenderskie są zwykle klasyfikowane jako pojazd rekreacyjny i wymagają rejestracji w departamencie pojazdów silnikowych stanu. Podczas gdy ten typ małego domku, takiego jak wszystkie inne domki holenderskie, jest zgodnie z prawem w większości obszarów RV, niektóre kempingi nie zezwalają na tego typu konstrukcje na terenie. Co więcej, niektóre kraje i lokalne jurysdykcje zezwalają na pełne zamieszkanie w małym domku na kółkach tylko wtedy, gdy jest zaparkowany w parku dla samochodów kempingowych zaprojektowanym na pobyt stały.

Drugi rodzaj małego domu to taki, który jest zbudowany na fundamencie. Może być budowany na miejscu lub może być przetransportowany na twoją działkę i przymocowany na stałe do fundamentu. Struktury te mogą być również określane jako mieszkanie dla babci, domek dla babci lub jednostka mieszkaniowa z akcesoriami (ADU). W niektórych obszarach przepisy stanowią, że ADU można zbudować tylko na działce, na której znajduje się istniejący dom.

Przy znacznych różnicach w kodeksach budowlanych, przepisach dotyczących zagospodarowania przestrzennego i innych czynnikach w zależności od kraju, jednym z najważniejszych początkowych kroków, które można podjąć, przygotowując się do przejścia do małego domu, jest znalezienie odpowiedniego miejsca do życia. Zaczyna się to od zbadania stanowych przepisów i kodeksów, ale należy pamiętać, że niektóre regulacje są określone na poziomie hrabstwa. Chociaż przegląd przepisów jest doskonałym punktem wyjścia, powinieneś skontaktować się z lokalnymi agencjami w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji. Ponadto przed przystąpieniem do przepisów pomocne może być podjęcie decyzji, czy chcesz zamieszkać na danym obszarze na stałe, czy utrzymać swoje domki holenderskie na kółkach.