Tworzenie grobowców Strzegom jest bardziej skomplikowane niż zwykłe piaskowanie liter na płycie z granitu. Projektowanie pomników polega na pomaganiu rodzinom zmarłych – lub osobom, które chcą zaplanować własne miejsca odpoczynku – w znalezieniu najlepszego sposobu na przedstawienie całego życia w jednym, trwałym pomniku. Oto kilka tajemnic rytowników, które pozyskaliśmy od ekspertów:

1. Klienci w Strzegomiu niekoniecznie od razu wiedzą, czego chcą, i mogą nawet czuć się przytłoczeni ogromem możliwości. „Wchodzi wiele rodzin, które przywołują słowo S – standard”, wyjaśnia kamieniarz wykonujący grobowce Strzegom. Nie ma nic standardowego. Nawet preferowana wielkość pomnika może się znacznie różnić w zależności od klienta. To, co dla jednej osoby wydaje się małe, dla drugiej może wydawać się ogromne i na odwrót. I tak projektant zabytków usiądzie z klientami i przedyskutuje osobę, dla której pomnik jest, w tym ich hobby i zainteresowania, ich rodzinę i inne aspekty ich życia – a następnie wymyśli sposoby, w jakie życie może być symbolizowane w kamieniu (lub innym materiał). Wynik końcowy jest zawsze wyjątkowy.

2. Każdy traktuje śmierć inaczej. Niektórzy ludzie decydują się na grobowce Strzegom bezpośrednio po śmierci ukochanej osoby, podczas gdy inni mogą potrzebować lat. Nawet podpisanie umowy może być emocjonalnym krokiem dla kogoś, kto płacze. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest dać ludziom miejsce na rozpacz. Wymyślił pomysły dla klientów, którzy następnie przez dwa lata go przygnębili, zanim przystąpił do realizacji zlecenia. Zwykle zajmuje mu to tydzień lub dwa, aby wymyślić wstępne rysunki, ale on i klient mogą omijać rok, omawiając wymiary, ceny i inne czynniki, zanim klient będzie w 100 procentach pewny co do projektu. Następnie kamieniarz wykonujący grobowce Strzegom sporządza umowę i zazwyczaj kończy pomnik w ciągu około sześciu miesięcy.