Podczas gdy technologia rozszerzyła rodzaje wzorów i pism, które możemy umieszczać na nagrobkach, podstawowe materiały pozostały takie same przez wieki. Siedem najczęstszych materiałów używanych w nagrobkach i zabytkach to:
1. Granit:
Granit, wykwintny kamień o naturalnym pięknie, jest wydobywany w wielkich kawałkach, a następnie szlifowany i kształtowany. Najbardziej praktyczny cennik materiału na grób, jest odporny na wysokie temperatury, niskie temperatury i kwaśne zanieczyszczenia deszczowe. Po ustawieniu granitowy marker jest trudny do czyszczenia z powodu białego filmu, który z czasem gromadzi się. Dobre polerowanie przywraca połysk.

2. Marmur:
Marmur, najczęściej używany na nagrobki od lat 50. do 1920., był tani i łatwy do polerowania, wycinania i rzeźbienia za pomocą dostępnych wówczas narzędzi. Ale chociaż marmur na nagrobki dobrze się poleruje, wilgoć ma tendencję do stopniowego erozji szczegółów z kamienia, zatarcia nazw, dat i innych rzeźb. Ponadto słodzenie (równomierne rozpuszczanie powierzchni) tworzy ostry ziarnisty, krystaliczny wygląd.


3. Brąz:
Stop miedzi, zwykle używany do produkcji broni i narzędzi, dodaje elegancji detalom w stylu nagrobka. Lubiany ze względu na swoją trwałość i ochronę przed warunkami atmosferycznymi, tworzy zieloną patynę, która nie przypadnie każdemu do gustu. Przywrócenie jej pierwotnego połysku wymaga wielu zabiegów chemicznych i dużej ilości smaru łokciowego.

4. Beton lub cement:
Często wybierany na nagrobki, ponieważ można go kształtować i formować w unikalny sposób, beton jest podatny na pleśń i pleśń. Grobowe markery wykonane z tych materiałów wymagają częstszego czyszczenia.

5. Żelazo:
Popularne w epoce wiktoriańskiej markery grobowe są wytwarzane przez specjalne odlewnie lub kowali. Żeliwo może przetrwać pokolenia, a kute żelazo żyje w stanie zardzewiałym lub erodowanym.

6. Piaskowiec i wapień:
Zarówno piaskowiec, jak i wapień są popularnymi wyborami na nagrobki, ponieważ można je łatwo rzeźbić. Wadą jest jednak brak trwałości. Wapień nie poleruje dobrze i często pęka i pęka na płaszczyznach łóżek. Cykl zamrażania i rozmrażania niszczy małe kawałki piaskowca.