Funkcja GPS w smartfonie wyszukuje Twoją lokalizację i, dzięki odpowiednim aplikacjom, prowadzi Cię do wybranej lokalizacji. Dostęp do GPS nie kosztuje żadnej dodatkowej opłaty, ale korzystanie z aplikacji GPS do nawigacji może kosztować pieniądze w postaci wykorzystania danych. Korzystając z funkcji GPS z rozwagą, możesz uniknąć zgubienia się lub spóźnienia na spotkania bez konieczności korzystania z dodatkowego sprzętu.

Odbiornik GPS w telefonie nie jest w ogóle podłączony do abonamentu komórkowego. Nawet jeśli wyłączysz komórkowy dostęp do danych, nadal możesz go użyć do uzyskania dostępu do satelitów GPS. Aby odbiornik GPS w telefonie wskazywał Twoją lokalizację, musi znajdować się w zasięgu czterech satelitów GPS. Gdy telefon określi Twoją lokalizację, informacje zostaną wykorzystane w wybranej aplikacji do nawigacji GPS. Potencjał wydawania pieniędzy ma znaczenie w samej aplikacji GPS.

Użycie danych – koszt związany z GPS w smartfonie z Androidem to opłaty za przesyłanie danych, które pochodzą z pobierania map, gdy jesteś w ruchu. Na przykład aplikacja Nawigacja Android zawarta w Mapach Google pobiera mapy we fragmentach, a nie wszystkie naraz. Pobieranie map jest bezpłatne, ale gdy nie masz dostępu do Wi-Fi, mogą one ugryźć Twój plan taryfowy. Jest to bardziej kosztowne, gdy korzystasz z roamingu, ponieważ niektórzy operatorzy pobierają opłaty za megabajt za pobieranie w roamingu.

Aplikacja do nawigacji – telefony z Androidem są fabrycznie zainstalowane w Mapach Google, które oferują narzędzie do nawigacji GPS o nazwie Nawigacja Android.

Aplikacja Nawigacja zapewnia głosową nawigację krok po kroku za pomocą Map Google dla usług map. Możesz korzystać z Google Maps z włączoną funkcją GPS bez użycia narzędzia do nawigacji. Usługi te nie kosztują żadnej opłaty za korzystanie lub miesięcznej, ale oba wykorzystują dane.
Poznaj także alternatywne aplikacje – nawigacja Android korzysta z Google Maps i jest wbudowana w telefon, ale nie jest to jedyna opcja. Trzy bezpłatne aplikacje ze sklepu Google to nawigacja GPS znanych firm. Funkcje tych aplikacji są różne, chociaż wszystkie oferują nawigację krok po kroku. Jednak z nich oferuje narzędzia społecznościowe, a inna integruje recenzje z pobliskich lokalizacji. Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia kosztów transmisji danych może być ta ostatnia, który umożliwia pobieranie map w trybie online, a następnie przechowywanie ich w telefonie do użytku w trybie offline.