Przy tak wielu możliwościach wyboru żłobka dziecięcego w Warszawie – program nauczania, opłaty, lokalizacja – mieliśmy dwóch weteranów sceny dziecięcej w stolicy, którzy zapewniają obszerną listę kontrolną tego, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego środowiska dla swojego dziecka. Dyrektor żłobka Kajtusie, zwraca uwagę, że chociaż lokalizacja była pierwotnym kryterium wyboru pokoju dziecięcego, coraz więcej rodziców staje się coraz bardziej selektywnych i jest gotowych szukać dalej, szukając miejsca spełniającego zarówno uniwersalne, jak i osobiste wymagania żłobek dziecka. „Proces wyboru żłobka w Tarchominie może być bardzo mylący”, mówi dyrektor żłobka Kajtusie, „przy każdym wyborze dokonanym przez rodziców powinni oni polegać na dwóch głównych czynnikach: przeczuciu i faktach”.

Oto niektóre z najważniejszych wskazówek, które mogą pomóc Ci ocenić jakość żłobka i stopień, w jakim spełnia twoje obecne i przyszłe potrzeby: Program.
Pierwsze pytanie, jakie rodzic powinien sobie zadać, brzmi: czy szukają pokoju dziecinnego, aby zapewnić dziecku jedynie opiekę przez część dnia, podczas gdy na przykład pracują, czy też szukają doświadczenia edukacyjnego, wyjaśnia dyrektor żłobka Kajtusie. Zasadniczo jest to wybór między tym, czy rodzic chce opieki dziennej, czy specjalisty ds. Edukacji. „Część tego czynnika opiera się na osobistych preferencjach” – podkreśla dyrektor żłobka w Tarchominie o nazwie Kajtusie .
„Na przykład niektórzy rodzice chcą przejąć inicjatywę we wczesnej nauce swojego dziecka w środowisku domowym. Żłobki Tarchomin mogą wtedy odgrywać rolę dodatkowej stymulacji i socjalizacji dla swojego dziecka. ”Czasami jednak„ rodzice uważają żłobki Tarchomin za najbardziej realistyczną opcję zapewniania stymulacji intelektualnej, fizycznej i społecznej. W takim przypadku znalezienie odpowiedniej wiedzy specjalistycznej jest absolutnie niezbędne ”.
Dyrektor żłobka Kajtusie sugeruje, aby zacząć od zbadania kluczowych programów nauczania na wczesnych latach „, aby upewnić się, że rozumiesz, czego szukasz”, niezależnie od tego, czy będzie to Early Years Foundation Stage, Montessori, High Scope lub inne. Co najważniejsze „podczas wizyty w żłobku poszukaj dowodów wniosku programowego”, mówi. „Harmonogram, planowanie, cele dla każdego dziecka powinny być pokazane tam, gdzie mogą je zobaczyć rodzice. Upewnij się, że widzisz „naukę” kryjącą się za grą. Potrzeba umiejętnego doradztwa dla dorosłych, aby w pełni wykorzystać to, czego dzieci mogą się nauczyć z dostarczonego sprzętu ”.

Dyrektor żłobka Kajtusie zgadza się, że ponieważ „większość programów nauczania… ma dużą elastyczność we wczesnych latach, wszystko zależy od tego, w jaki sposób korzysta z nich każde przedszkole. Ostatecznym wskaźnikiem są wyniki, jakie szkółka tworzy wśród swoich dzieci. Czy dzieci uczęszczające do tego pokoju dziecięcego wykazują wyjątkowe wyniki związane z umiejętnością czytania i pisania, liczenia i innymi dziedzinami? Czy żłobki tarchomin oferują dodatkowe wzbogacenie pod względem języków, muzyki, rozwoju fizycznego i sztuki? Co najważniejsze, czy dzieci wyglądają na szczęśliwe i spokojne podczas nauki? ” Poszukiwanie tych wyników pomoże ci ustalić, czy żłobek spełnia twoje potrzeby w zakresie oczekiwań edukacyjnych. Środowisko uczenia się Mówiąc wprost, dobre środowisko do nauki powinno być bezpieczne, ciepłe, zachęcające i stymulujące.

Właściwie ustrukturyzowane środowisko uczenia się pomaga w rozwoju. Wokół pokoju powinny znajdować się dobrze zorganizowane obszary, takie jak kącik naukowy, kącik do czytania, kącik budowlany itp. obiekty powinny również przystosować się do pracy niezależnej i prowadzonej przez dorosłych. Powinien istnieć bezpieczny plac zabaw na świeżym powietrzu z dużą ilością zajęć do swobodnej zabawy i aktywności fizycznej, takich jak ogrodnictwo i gra w wodzie. Tymczasem szukaj dowodów na ciągłe ponowne wynalezienie środowiska uczenia się. Schludne środowisko ze stałymi strukturami wygląda dobrze dla dorosłych, ale dzieci nudzą się po pewnym czasie. Malowane kartonowe pudełka, które można łatwo wymienić na coś innego, są doskonałym przykładem elastycznego narzędzia do zabawy, które spodoba się stale pytającym umysłom dzieci w każdym żłobku tarchomin.